Neden yapay zeka önemlidir?

Yapay zeka, günümüzün en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bilgisayarların ve makinelerin insan benzeri düşünmeyi simüle etme amacı taşıyan yapay...

Hafızayı güçlendirmek hiç çaba harcamadan ?

Hafızayı güçlendirmek için hiç çaba harcamadan uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır: Stresten uzak durun. Stres konsantrasyonu ve hafızayı olumsuz etkiler....

Kimler güne çok erken başlıyor?

Güne çok erken başlayan insanlar, sabahın ilk ışıklarında uyanan ve günü verimli geçirmek için erkenden harekete geçen kişilerdir. Bu insanlar genellikle sabah...
oknnslhttp://lylost.com
Merhaba ben Okan sadece bir isimim şu an sizin için kendim için de öyle. Çünkü ben anlatmadığım sürece beni tanıyamicaksınız. Ben de anlatmak istemedikçe kendimi tanıyamicam. Dolayısıyla sadece Okan. Yapmak istediklerini yapamayan, konuşmak istediklerine cesaret bulamayan, ilerde anlatacağı hikayesinden ölesiye korkan Okan… Neden böyle bir giriş yaptım hiç bilmiyorum. Sanki çok karamsar bir bloğa girmiş gibi hissedebilirsiniz. Aslında haksız da sayılmazsınız. Çünkü bazen çok aşırı bir şekilde mutlu olabiliyorken bazen de çok kötü derecede mutsuz olabiliyorum. Nedenini sormayın ben de bilmiyorum. Aslında bu blok biraz da bunun için açılmış olabilir. Gerçek olarak bana gelecek olursa önceden full time bir blok yazarıydım. Yazmayı çok severdim. Sonra bir kapanma geldi yazamadım çok uzun süreler. Ta ki şimdiye kadar. Dedim ki Okan neden yazmıyorsun? Seni kendine getirecek en önemli etkenlerden biri bu. Üşengeçliği bırak ve yaz. Üşengeçlik demişken; her şey başı üşengeçlik. Yeni kitap alıyorum okuyamıyorum. Kitap fuarını heyecanla geziyorum. Yeni kitaplar alınca mutlu oluyorum. Ama eve gelince kitaplığa koyduğumla kalıyor. Yeni bir dizi çıkınca tek nefeste bir sezon bitiyor ama yüz sayfa kitap okunmuyor. Uzun bir aradan sonra hevesle aldığım kitapları okumaya, yazmak istediğim şeyleri yazmaya başlıyorum. Burası benim bütün fikirlerimi düşüncelerimi yazdığım, bütün konuları kendi fikrimce açıkladığım ufak bir yer olacak. Öyle olmasını umuyorum. Benim fikirlerim demişken çok saçma şeyler düşünürüm. Aynı zamanda çok mantıklı şeyler de. Sadece irdelemeyi severim aslında. Neden öyle yani benim derdim onunla. Şimdilik bu kadar bilgi diyelim ve başlayalım…

Hafızayı güçlendirmek için hiç çaba harcamadan uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır:

Stresten uzak durun. Stres konsantrasyonu ve hafızayı olumsuz etkiler. Stres kaynağından uzaklaşın veya rahatlama teknikleri kullanın.

Hafıza oyunları oynayın. Hafıza oyunları beyninizi çalıştırır ve hafızanızı geliştirir. Yap-boz, bulmaca, sudoku gibi oyunlar hem eğlenceli hem de faydalıdır23.

Hafızayı geliştiren besinler tüketin. Ceviz, limon, havuç, süt ürünleri, nar, balık, yumurta, tam tahıllar gibi besinler hafızanızın dostudur. Bu besinleri düzenli olarak tüketin2.

Yeni bilgiler öğrenin. Yeni bir dil, müzik aleti, spor veya hobi öğrenmek beyninizi zinde tutar ve hafızanızı güçlendirir13.

Tekrar yapın. Öğrendiğiniz bilgileri tekrar etmek hafızanızda kalıcılığını sağlar. Örneğin bir ismi duyduğunuzda tekrar edin veya bir şey okuduğunuzda kendi cümlelerinizle anlatın4.

Bu yöntemleri uygulayarak hafızanızı güçlendirebilir ve daha kolay öğrenebilirsiniz.

Hafızayı güçlendirmek hiç çaba harcamadan ?1
Hafızayı güçlendirmek hiç çaba harcamadan ?1

Hafızayı güçlendiren yiyecekler arasında şunlar sayılabilir:

K vitamini bakımından zengin olan brokoli, kuşkonmaz, ıspanak ve kırmızı lahana1.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan yağlı balıklar, ceviz ve semizotu23.

Antioksidan bakımından zengin olan yaban mersini, kakao, yeşil yapraklı sebzeler ve koyu renkli çilekler24.

B vitamini, folat, E vitamini ve demir bakımından zengin olan kırmızı et, yumurta sarısı, süt, süt ürünleri ve kemik suyu2.

Bu yiyecekleri düzenli olarak tüketerek hafızanızı güçlendirebilir ve beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Buraya sponsor olabilirsiniz.

Hafızayı güçlendirmek hiç çaba harcamadan ?