Neden yapay zeka önemlidir?

Yapay zeka, günümüzün en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bilgisayarların ve makinelerin insan benzeri düşünmeyi simüle etme amacı taşıyan yapay...

Hafızayı güçlendirmek hiç çaba harcamadan ?

Hafızayı güçlendirmek için hiç çaba harcamadan uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır: Stresten uzak durun. Stres konsantrasyonu ve hafızayı olumsuz etkiler....

Kimler güne çok erken başlıyor?

Güne çok erken başlayan insanlar, sabahın ilk ışıklarında uyanan ve günü verimli geçirmek için erkenden harekete geçen kişilerdir. Bu insanlar genellikle sabah...
oknnslhttp://lylost.com
Merhaba ben Okan sadece bir isimim şu an sizin için kendim için de öyle. Çünkü ben anlatmadığım sürece beni tanıyamicaksınız. Ben de anlatmak istemedikçe kendimi tanıyamicam. Dolayısıyla sadece Okan. Yapmak istediklerini yapamayan, konuşmak istediklerine cesaret bulamayan, ilerde anlatacağı hikayesinden ölesiye korkan Okan… Neden böyle bir giriş yaptım hiç bilmiyorum. Sanki çok karamsar bir bloğa girmiş gibi hissedebilirsiniz. Aslında haksız da sayılmazsınız. Çünkü bazen çok aşırı bir şekilde mutlu olabiliyorken bazen de çok kötü derecede mutsuz olabiliyorum. Nedenini sormayın ben de bilmiyorum. Aslında bu blok biraz da bunun için açılmış olabilir. Gerçek olarak bana gelecek olursa önceden full time bir blok yazarıydım. Yazmayı çok severdim. Sonra bir kapanma geldi yazamadım çok uzun süreler. Ta ki şimdiye kadar. Dedim ki Okan neden yazmıyorsun? Seni kendine getirecek en önemli etkenlerden biri bu. Üşengeçliği bırak ve yaz. Üşengeçlik demişken; her şey başı üşengeçlik. Yeni kitap alıyorum okuyamıyorum. Kitap fuarını heyecanla geziyorum. Yeni kitaplar alınca mutlu oluyorum. Ama eve gelince kitaplığa koyduğumla kalıyor. Yeni bir dizi çıkınca tek nefeste bir sezon bitiyor ama yüz sayfa kitap okunmuyor. Uzun bir aradan sonra hevesle aldığım kitapları okumaya, yazmak istediğim şeyleri yazmaya başlıyorum. Burası benim bütün fikirlerimi düşüncelerimi yazdığım, bütün konuları kendi fikrimce açıkladığım ufak bir yer olacak. Öyle olmasını umuyorum. Benim fikirlerim demişken çok saçma şeyler düşünürüm. Aynı zamanda çok mantıklı şeyler de. Sadece irdelemeyi severim aslında. Neden öyle yani benim derdim onunla. Şimdilik bu kadar bilgi diyelim ve başlayalım…

Güne çok erken başlayan insanlar, sabahın ilk ışıklarında uyanan ve günü verimli geçirmek için erkenden harekete geçen kişilerdir. Bu insanlar genellikle sabah rutinleri olan, kendilerine zaman ayıran, planlı ve disiplinli olan kişilerdir. Güne çok erken başlayan insanlar, gün içinde daha fazla iş yapabilir, daha az stres yaşayabilir, daha sağlıklı olabilir ve daha mutlu hissedebilirsin bu şekilde.

Güne çok erken başlamak bir alışkanlık haline getirilebilir ve hayat kalitesini artırabilmekte. Ancak bunun için bazı ipuçlarına ihtiyaç vardır. İşte güne çok erken başlamak isteyenler için bazı tavsiyeler:

  • Erken yatın. Güne çok erken başlamak için gece geç saatlere kadar uyanık kalmamak gerekir. Uyku kalitesi ve süresi önemlidir. Uyku düzeninizi bozacak alışkanlıklardan kaçının. Örneğin, yatmadan önce kafeinli içecekler tüketmeyin, elektronik cihazları kullanmayın, rahatlatıcı aktiviteler yapın.
  • Erken kalkın. Sabah alarmınız çaldığında erteleme tuşuna basmayın. Hemen yataktan kalkın ve kendinizi güne hazırlayın. Yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın, giyinin ve kahvaltı yapın. Sabahları kendinize zaman ayırın ve güne pozitif başlayın.
  • Sabah rutini oluşturun. Güne çok erken başlamak için sabah rutini oluşturmak faydalıdır. Sabah rutini, sizin için önemli olan ve sizi motive eden aktivitelerden oluşmalıdır. Örneğin, sabah egzersizi yapabilir, meditasyon yapabilir, kitap okuyabilir, hedeflerinizi belirleyebilir veya günlük yazabilirsin. Sabah rutininiz size enerji vermelidir.
  • Plan yapın. Güne çok erken başlamak sadece sabahları değil, gün boyunca da verimli olmanızı sağlar. Bunun için plan yapmak önemlidir. Gününüzü önceden planlayın ve yapılacaklar listenizi hazırlayın. Öncelikli ve acil olan işleri belirleyin ve onlara odaklanın. Planınıza sadık kalın ve işlerinizi zamanında bitirin.
  • Ödüllendirin. Güne çok erken başlamak kolay bir şey değildir. Bu yüzden kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Başardığınız her şey için kendinizi takdir edin ve küçük de olsa bir ödül verin. Örneğin, sevdiğiniz bir şeyi yapabilir, lezzetli bir şeyler yiyebilir veya kendinize bir hediye alabilirsin.

Güne çok erken başlayan insanlar hayatlarını daha iyi yönetebilir ve daha fazla başarı elde edebilirsiniz. Güne çok erken başlamak bir alışkanlık haline getirildiğinde pek çok fayda sağlar.

Kimler güne çok erken başlıyor?
Kimler güne çok erken başlıyor?

Erken kalkmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

Alarm kurun ve erteleme tuşuna basmayın. Alarmınızı kalkmak istediğiniz saate kurun ve çaldığında hemen yataktan kalkın12.

Kalkma saatinizi yavaş yavaş öne çekin. Birdenbire bütün düzeninizi değiştirmeyin. Yavaş yavaş 15-20 dakika daha erken kalkarak kendinizi alıştırın ve düzeni tutturun12.

Arkadaşınızdan yardım isteyin. Erken kalkmak için bir arkadaşınızla anlaşın ve birbirinize sabahları mesaj atın veya arayın. Böylece hem motive olabilir hem de sorumluluk duyabilirsin.

Yatağınızı düzeltin. Yataktan kalktığınızda yatağınızı düzeltin ve toplayın. Böylece tekrar yatma isteğiniz azalır ve kendinizi daha düzenli hissedersiniz1.

Kafein tüketin. Sabahları bir fincan kahve veya çay içmek size enerji verebilir ve uyanıklığınızı artırabilirsiniz. Ancak kafeini aşırı tüketmemeye ve uyku saatinden önce almamaya dikkat edin12.

Sağlıklı bir kahvaltı yapın. Sabahları aç karnına uyanmak sizi halsiz ve mutsuz hissettirebilir zaman zaman. Bu yüzden sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı yapın ve kan şekerinizi dengede tutun12.

Güne egzersiz ile başlayın. Sabahları egzersiz yapmak metabolizmanızı hızlandırır, kan dolaşımınızı artırır, ruh halinizi iyileştirir ve gün boyu daha enerjik olmanızı sağlar12.

Erken kalkmak pek çok fayda sağlar. Siz de bu ipuçlarını deneyerek erken kalkmaya başlayabilir ve gününüzü daha verimli geçirebilirsin kesinlikle😊

Buraya sponsor olabilirsiniz.

Kimler güne çok erken başlıyor?